\\r\\n

Musteika - tai viena nuošaliausių pietryčių Lietuvos miškų gyvenviečių. Netoli kaimo plyti Čepkelių raistas, kuriame gausu retų augalų ir gyvūnų. Iš visų pusių kaimą supa miškai, daugiausia pušynai. Praeityje šiuose miškuose ir pelkėse buvo gausu žvėrių ir paukščių, todėl medžioti čia atvykdavo Lietuvos didikai. Per kaimo žemes teka Grūdos intakas Musteika, prie kurios krantų ir stovi Musteikos sodybos. 

Musteikos kaimas, kaip ir tam pačiam Varėnos dvarui priklausęs Dubininkas, yra palyginti jaunas. Jo raidos istoriją galima sekti tik nuo XVIII a. pabaigos, t.y. nuo to meto, kai pradėtos tvarkyti Varėnos dvaro žemės. 1785 m. inventoriuje, sudarytame perduodant Varėnos seniūniją Mykolui Bžostovskiui, pirmą kartą žinomuose šaltiniuose paminėtas Musteikos kaimas. Pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės administracinį pasiskirstymą viena dalis Musteikos kaimo priklausė Trakų pavieto Varėnos seniūnijai, o kita dalis - Gardino pavieto Berštų girininkijai. Riba tarp gubernijų ėjo per pačią gyvenvietę. Dėl šios aplinkybės sunku nustatyti kaimo susikūrimo datą ir nušviesti jo raidą.

Kaimą supę miškai buvo dosnesni už dirvas ir pievas. Įvairūs miško darbai, grybų, uogų ir vaistažolių rinkimas teikdavo nuolatinių pajamų. Iki Pirmojo pasaulinio karo kaime veikė dervos varykla, kuriai žaliavą pristatydavo vietiniai gyventojai. Tačiau pagrindinis musteikiškių darbas buvo drevinė bitininkystė. Šis senas girių gyventojų verslas buvo žinomas nuo pat kaimo įsikūrimo. Apie drevinės bitininkystės laikus liūdija kaimo apylinkėse užsilikusios drevės ir dar gyvi bičių priežiūros papročiai. Kai kaimo žemės atiteko miškų ūkiui, Musteikoje buvo įsteigta girininkija, padalinta į 4 eiguvas. Miško darbai tapo pagrindiniu gyventojų užsiėmimu.

Dar neseniai pasiekti Musteiką iš artimiausių vietinių centrų buvo nelengva - tekdavo vykti siaurais, per mišką išsivingiavusiais, sunkiai pravažiuojamais keliukais. Nuošali vieta, atokiai esantys kaimai, blogi keliai - tai priežastys, dėl kurių iki šių dienų išliko XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje susiklosčiusi kaimo struktūra ir tradiciniai pastatų tipai.

Paieška
Renginiai
<< gruodis, 2022 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31