\\r\\n

Iš balų rūdos geležis buvo lydoma mažose krosnelėse (rudnelėse), lydymui naudotos medžio anglys. Geležies gavybai naudota nesudėtinga įranga ir paprasti įrankiai. Sukūrus geležies lydymo iš rūdos krosnis (rudnias), šis vardas prigijo ir geležies gamybos dirbtuvėms, daug kur Rudniomis imta vadinti ir kaimus – Rudnios kaimas prie Ūlos upės, Rudnios kaimelis prie Netesėlio upelio netoli Merkinės. Rūdininkai iš limonito (pelkių rūdos), susikaupusio durpynuose, paupiuose, paežerėse, pelkėse, lydė geležį. Iš tokios geležies gaminami dvarui bei valstiečiams būtiniausi darbo įrankiai ir kiti dirbiniai.
XVI a. rudnia (geležies lydymo iš rūdos krosnis) buvo įkurta ir Merkinės dvare.
Rudnioje veikė geležies liejykla. XVI-XVII a. Rudnios kaimo vyrai lydydavo atvežtinę ir vietinių balų rūdos geležį. 1798 m. Rudnią nuomavę 5 rūdininkai valstybei per metus kiekvienas mokėjo 60 auksinių už pačią liejyklą.
Žiogelių ir Apsingės kaimuose senais laikais galėjo būti metalo lydymo dirbtuvių, vadinamų gargažais.
Nuo XIX a. pirmosios pusės dėl pasikeitusių ekonominių ir politinių sąlygų dauguma rudnių pradėjo užsidaryti. Kai 1862 m. per Lietuvą buvo nutiestas geležinkelis, pigesnė geležis tapo prieinama ir Lietuvos vartotojams. Tai privertė paskutiniąsias rudnias nutraukti veiklą.

Paieška
Renginiai
<< rugsėjis, 2022 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Į kokią veiklą parke mielai atvyktumėte?

Į teminius pėsčiųjų žygius ( Į Čepkelius, Partizanų takais ir pan.)
Į kultūrinius renginius ( Į medkopį, Šienapjūtę ir pan.)
Į festivalius ( Vidur girių, Subatėlė)
Į gamtinius renginius ( Pažink paukščius, augalus ir pan.)
Į vaikams skirtus renginius ( stovyklas, gamtos pamokas)
Daugiau informacijos