\\r\\n

Smėlėtajai lygumai gana būdingos ir smėlynų bendrijos, nors jos ir neužima didelių plotų. XX a. pradžioje į Marcinkonis atvykę keliautojai čia jautėsi kaip Sacharos dykumoje: kai virš dirbamų laukų ir gyvulių varyklų pakildavo vėjas, smėlio būdavo visur – ir drabužiuose, ir maiste. Dabar smėlynai neužima tokių plotų, jie atsiveria upių skardžiuose ar tokiose vietose, kur suardoma augalinė danga. Čia dažnesni vienamečiai, trumpesnės vegetacijos augalai, kurie gerai išnaudoja pavasarinius vandenis arba ilgesnio lietingo vasaros periodo drėgmę, taip pat daugiamečiai augalai, prisitaikę iškęsti kaitrą ir drėgmės trūkumą – stipria šaknų sistema, smulkiais odiškais arba plaukuotais lapais. Na, o aitrusis šilokas – tai tikras lietuviškas kaktusas, tik be dyglių.

Byrančio smėlio šlaituose, atvirose žemyninių kopų vietose, senosiose galvijų varyklose kuriasi smiltyninio šepetuko bendrijos – rausvai violetinius kupstelius paįvairina vienagraižė kudlė, gelsvos Gorskio pūtelio žiedų žvaigždutės, kvapnius žiedus kelia smiltyniniai gvazdikai. Vėliau, susivėrus žolių dangai, šepetuką pakeičia eraičinas, kelerija. Merkio slėnio šlaituose ties Merkine smėlį dengia čiobrelių ir siauralapio šiloko kilimas, vietomis žemės paviršius išgrįstas šilinėmis perkūnropėmis. Ilgainiui smėlynai vėl užauga mišku, todėl kai kuriose vietose, kaip Čepkelių raisto šiauriniame papelkyje, atviros smėlynų buveinės palaikomos dirbtinai, nuolat kovojant su atžalomis.


Sausose gerai įšildomose pamiškėse, miško proskynose, pušynų aikštelėse ir kopų šlaitų smiltpievėse tikras rojus šilumamėgėms, daugiausia pietuose paplitusioms vabzdžių rūšims. Sausose pievose ir smiltpievėse veisiasi apie 10 stepinių pievų vabzdžių rūšių iškalbingais pavadinimais – pietinis melsvys, stepinis melsvys, raudonžiedis, pietinis ir esparcetinis marguoliai (aptinkami beveik vien Nemuno slėnio pietinėje dalyje). Dar 25 pietinio paplitimo vabzdžių rūšys įsikūria sausose gerai įšylančiose pamiškėse, miško proskynose, karjeruose. Tai juodoji hesperija, smiltyninė šaškytė, pušyninis ir žalsvasis melsviai, baltasis šilasprindis, mažasis smėlinukas, raudonsparnė meškutė ir kitos.

Paieška
Renginiai
<< gruodis, 2022 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31