„Šalcinio“ galerijoje rugpjūčio 11 d. atidaryta jubiliejinė Laimos Saviščevienės darbų paroda „Dangaus sodai“.  Kaip sakė autorė, čia eksponuojami pastarųjų penkerių metų darbai, o kelias į jubiliejinę parodą prasidėjo prieš 27  metus, kai ji surišo pirmąjį sodą, kuris lydi ją ir saugo jos šeimą visą gyvenimą. Ilgametę Parko direkcijos darbuotoją, aktyvią Merkinės bendruomenės narę, žinomą tautodailininkę ir mokytoją  Laimą Saviščevienę sveikino Parko direktorius Eimutis Gudelevičius, Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra, Merkinės bendruomenės  pirmininkas Arūnas Glavickas, Merkinės V. Krėvės gimnazijos direktorė Regina Sakalauskienė, Lietuvos Seimo narys Juozas Baublys, svečiai iš Alytaus, Kauno, Kėdainių, Liškiavos, Zervynų ir kitų Lietuvos miestų, miestelių. Parodos atidarymą papuošė Varėnos kultūros centro mišraus kvarteto atliekamos dainos, skambios ir prasmingos aktorės Olitos Dautartaitės skaitomos eilės ir žodžiai.

Laimos Saviščevienės darbų parodą „Dangaus sodai“ maloniai kviečiame aplankyti Dzūkijos nacionalinio parko „Šalcinio“ galerijoje, Vilniaus g. 3, Merkinėje. Čia ji bus eksponuojama  iki spalio 3 dienos.



2017.04.11
Verbų sekmadienio tradicijos

VERBŲ SEKMADIENIO TRADICIJOS

Verbų Sekmadienis tai graži pavasarinė šventė, švenčiama paskutinį sekmadienį prieš  Šventas Velykas. Nuo senų laikų į bažnyčią buvo nešamos ir šventinamos verbos, kurios liaudyje priskiriamos atgimstančiai augmenijai, gamtos gyvybei simbolizuoti. Liaudies tradicijų aprašymuose minima, jog į namus parnešta pašventinta verba saugo nuo visokio blogio. Grįžus iš bažnyčios, verba pasmilkomi kambariai, apeinami laukai. Praėjusių metų verba pagarbiai sudeginama ir jos pelenai sudedami į drobinį maišelį, kad namus saugotų nuo Perkūno. Verba senovėje buvo paprasta kadagio šakelė, perrišta raudonu siūlu. Grįžus iš bažnyčios Verbų sekmadienį, šeimos narius išplakdavo pašventinta verba, tikint, kad taip jie įgis stiprybės ir sveikatos.

Kad prisiminti senąsias tradicijas ir išmokti rišti šiuolaikines dzūkiškas verbas, sumanėme suorganizuoti renginį „Verbų Sekmadienio tradicijos“ Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centre Merkinėje.

Prieš renginį buvo atidaryta A.Ramanausko Vanago gimnazijos dailės studijos moksleivių tapybos darbų paroda. Salė nušvito ryškiom pavasario spalvom.

Susirinkę į renginį svečiai sužinojo apie Dzūkijos krašto verbų sekmadienio tradicijas, o po to iš išaugintų ir surinktų Parko darbuotojos Laimos Saviščevienės augalų mokėsi rišti dzūkiškas, visai nedažytas, ryškias ir spalvingas savo natūraliais augalais, verbas. Į svečius atvyko ir Lietuvos televizija.

Verbas pavyko surišti visai neblogas. Nurištos savo rankomis jos dar brangesnės ir reikšmingesnės. Dabar kiekvienas galės, sekmadienį pasišventinęs verbą bažnyčioje, nuplakti savo artimuosius, sakydamas: „ne aš plaku, verba plaka, po nedėlios ir Velykos. Ar žadi margutį?“


Atgal

Paieška
Renginiai
<< rugpjūtis, 2017 >>
P A T K P Š S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Kokį turizmo būdą renkatės dažniausiai?

Keliauju pėščiomis
Keliauju dviračiu
Plaukiu vandens transporto priemone (valtimi, baidare ir kt.)
Keliauju autobusu (organizuotas pažintinis turizmas)
Keliauju automobiliu
Kita
Daugiau informacijos