\\r\\n

 

2022 metų renginių kalendorius

 

 


 


2020.09.29
Festivalis „Grikių derlius"

2020 m. rugsėjo 26 d. drevinės bitininkystės bityne, Musteikos kaime, vyko Medkopio pabaigos ir Grikių rovimo šventė.

Drevinė bitininkystė - vienas seniausių girios verslų, ilgiausiai išsilaikiusių šilinių dzūkų kaimuose. Musteikoje, Drevinės bitininkystės bityne pristatomas senasis bitininkavimo būdas, perimtas iš vietinių bitininkų. Vienas svarbiausių renginių bityne yra Medkopio pabaigos šventė, kurios metu atliekamos apeigos bičių deivės Austėjos garbei. Titnagu skeliama ugnis, iš drevių kopinėjamas medus. Dalis korių, laikantis senųjų drevininkų tradicijų, paliekama bitėms. Šventės dalyviai buvo vaišinami medumi su koriu, supažindinti su senaisiais kopimo į drevę būdais. Medkopio apeigas vedė drevininkas Romas Norkūnas, jam skambiomis dainomis pritarė Varėnos kultūros centro folkloro ansamblis ,,Žeiria“. Susipažinę su bitininkystės tradicijomis, šventės dalyviai patraukė rauti grikių.

Dzūkijoje miškų apsuptyje gyvenantys šiliniai dzūkai augino daug grikių, nes smėlingoje žemėje nelabai kas derėjo, o grikiams tokia dirva tiko. Grikiai naudingi ir bitėms, nes yra medingi. Jie sėjami ir bityne. Nuimant grikius buvo organizuojamos talkos. Šiemet grikius rovėme kartu su folkloro ansamblio ,,Stadalėlė“ dainininkėmis iš Druskininkų, LMTA studentais ir dėstytojais, bei kitais šventės dalyviais. Apie grikiarovio talkas labai gražiai papasakojo Stasė Kvaraciejienė. Moterys talkininkams rodė ir pasakojo kaip seniau grikius rovė, graižė, rišo į pėdus ir statė į eiles, vadinamas rikėmis, kad vėjas prapūstų ir greičiau išdžiūtų.

Festivalis "Grikių derlius" baigėsi etnomuzikologų ekspedicijos dalyvių linksmu koncertu.

Renginys vyko įgyvendinant projektą ENI-LLB- 2-359 „Etnokultūrinio paveldo puoselėjimas ir turizmo plėtra senajame drevinės bitininkystės krašte“. Projektu siekiama išsaugoti ir atgaivinti senovinės drevinės bitininkystės tradicijas ir panaudoti ją turizmo plėtrai Dzūkijos ir Gardino srities pasienio regione. https://eni-cbc.eu/llb/enAtgal

Paieška
Renginiai
<< spalis, 2022 >>
P A T K P Š S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31