\\r\\n

 

2022 metų renginių kalendorius

 

 


 


2017.08.30
Paroda ,,Senieji dzūkų audiniai“


Parodą galima aplankyti etnografinėje sodyboje – muziejuje Marcinkonyse iki š.m. rugsėjo 30 d.

Audimas Lietuvoje turi senas tradicijas. Patys ankstyviausi kapinynuose rasti audinių fragmentai datuojami II–III a. Nustatyta, kad daugumas jų austi iš vietinės žaliavos – vilnonių ir lininių verpalų.

Daugiausia jie buvo vartojami drabužiams. XVIII–XIX a. lovatiesės, staltiesės, užvalkalai, rankšluosčiai, gūnios, užuolaidos, kilimai, takai ir kt. audiniai buvo audžiami iš lininių, vilnonių, kartais kanapinių verpalų. XIX a. antrojoje pusėje pradėta vartoti medvilnę bei šilką, XX a. – dirbtinį šilką ir kitas sintetines medžiagas.

Lietuvių moterų kūrybiniai sugebėjimai atsiskleidė audiniuose. Jos pačios verpė gijas iš linų, kanapių, vilnų. Verpalus dažydavo augalų lapais, žiedais, šaknimis, medžių žieve, samanomis, balų rūda. Verpti pradėdavo dar mergaitės ir kraudavo į kraičių skrynias baltas drobes, raštuotų audeklų rietimus, juostų kamuolius.

Audinių raštus nulėmė tradicijos, medžiaga, audimo būdas, paskirtis. Tai paprasti, daugelį šimtmečių tobulinti motyvai, vadinami langais, ratais, kryželiais, akelėmis, katpėdėlėmis, koreliais, dobiliukais, ąžuolo lapais ir t. t. Viename audinyje pasikartoja keletas motyvų.

Tautiniai drabužiai ir kiti tradiciniai audiniai yra svarbus regiono tapatumo požymis. Paprasto kasdieninio drabužio paskirtis – ne tik apsauga nuo atmosferos sąlygų, bet ir socialinis rodiklis, rodantis žmogaus padėtį visuomenėje. Tautiniai drabužiai pabrėžia ryšį su savo tauta konkrečioje geografinėje erdvėje apibrėžto regiono visuomenės dalimi. Drabužiai susiję ne tik su gyvenamąja vieta, aplinka, bet ir su praeitimi, legendomis, padavimais, dainomis, pasakomis. Tais laikais drabužiai buvo individualesni, įvairesni, nes kiekvienas kaimas, regionas audė ir siuvosi juos laikydamiesi prosenelių tradicijų.

Parengė Kultūros paveldo skyrius


Atgal

Paieška
Renginiai
<< spalis, 2022 >>
P A T K P Š S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31